Kiedy?
Dostępne miejsca: 30/30
Opis projektu
Zmniejszenie masy ciała polega na świadomym zmniejszeniu ilości tłuszczów w naszym organizmie. W większości przypadków ilość tłuszczu wzrasta wraz z wiekiem. Tłuszcz osadza się głównie w środkowej części ciała.
Dlaczego warto się odchudzać?
Nadwaga- nawet o kilka kilogramów zwiększa ryzyko rozwoju takich chorób, jak cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna), nadciśnienie tętnicze, i prowadzi do wzrostu poziomu cholesterolu. Szczupła sylwetka i sprawność fizyczna mogą ograniczyć rozwój tych chorób a redukcja masy ciała może wydłużyć życie.
Nadwaga powoduje nieustanny nacisk na niektóre stawy, zwłaszcza w okolicach kostki, kolan i bioder oraz na część biodrową kręgosłupa. W wyniku takiego nacisku stawy te ulegają szybszemu zużyciu, dochodzi też do ograniczenia ich możliwości ruchowych. Zmniejszenie masy ciała powoduje uczucie ulgi, takie samo, jak w przypadku zdjęcia ciężkiego bagażu z pleców.
Duży brzuch utrudnia oddychanie. Ograniczenie to jest też powodem niechęci do ćwiczeń. Poza tym nadwaga czy otyłość mogą czasami powodować zagrożenie podczas snu (bezdechy), zmniejszyć odporność na infekcje dróg oddechowych a w dłuższym czasie nieżyt oskrzeli i inne problemy z oddychaniem.
Umiejętność ponownego odzyskania i utrzymania dobrej kondycji może stanowić źródło dobrego zdrowia psychicznego.
Niezależnie od aktualnej kondycji trzeba zawsze pamiętać, że otyłość to większa praca dla serca, stawów, organów wewnętrznych, szczególnie wątroby, nerek i trzustki. Tak więc obniżenie masy ciała nawet o kilka czy kilkanaście kg odciąża pracę serca i innych organów.
Dla większości osób odchudzanie jest dużym problemem związanym z powstrzymywaniem uczucia głodu oraz ze zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porad dietetyków i lekarzy, którzy mają duże doświadczenie i efekty w leczeniu.
Jeżeli chcesz schudnąć, bo jest to konieczne ze względów zdrowotnych i estetycznych, to trzeba uwierzyć, że jest to osiągalne. Trzeba zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe i zacząć stosować dietę, która polega na dostarczeniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, takich jak: węglowodany, białko, tłuszcz, witaminy, składniki mineralne w odpowiednich ilościach.
A szczegóły? Zapraszam na wykład.
Gdzie?
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie, Lublin

Dla kogo?
Kategorie projektu
Kierownik Projektu
prof. dr hab. Maria KLatkaMaria.Klatka@umlub.edu.pl
Wydział Lekarski
Email: Maria.Klatka@umlub.edu.pl