Dzikie zwierzęta w mieście – atrakcja czy zagrożenie?



Kiedy?

poniedziałek, 21 wrzesień 2026 11:00 - 12:30 Polski

Dostępne miejsca: 60/60

Opis projektu

Celem spotkania jest przybliżenie uczestnikom wydarzenia problematyki związanej z obecnością zwierząt dzikich w mieście. Proces synurbanizacji, czyli przystosowywanie się dzikich populacji zwierząt do życia w specyficznych warunkach miejskich .  Niektóre gatunki zwierząt dzikich wrosły w tkankę miejską i stały się swego rodzaju wizytówką starówek czy miejskich parków. Nie wyobrażany sobie starego miasta bez gołębi skalnych (Columba livia), czy miejskiego zieleńca bez wiewiórki pospolitej (Sciurus vulgaris). Miasto ze względu na dużą ilość łatwo dostępnego żeru i mnogość kryjówek i potencjalnych siedlisk przyciąga na swój teren mnogość gatunków zwierząt dzikich, od owadów po duże ssaki roślinożerne oraz drapieżniki. Coraz częściej do mediów docierają informacje o sarnach, jeleniach, łosiach a nawet wilkach obserwowanych w centrach aglomeracji. W trakcie wykładu omówimy gatunki rodzime, które są w procesie zadomawiania się w naszych miastach takie jak lis rudy (Vulpes vulpes), dzik euroazjatycki (Sus scrofa) czy też gatunki inwazyjne jak np. szop pracz (Procyon lotor). Poruszona zostanie również tematyka związana z potencjalnymi zagrożeniami dla ludzi oraz nasilającego się konfliktu człowiek-zwierzę w warunkach miejskich.

W trakcie spotkania możliwa będzie również wymiana opinii oraz doświadczeń uczestników.
Słuchacze dowiedzą się jak zachować się w sytuacji napotkania dzikich zwierząt w mieście i jak uniknąć potencjalnego zagrożenia wynikającego z transmisji chorób odzwierzęcych na człowieka.

Gdzie?

Collegium Agronomicum II, Collegium Agronomicum II, Lublin

Collegium Agronomicum II

Sala/pomieszczenie: 201