Od „cegły” do smartfona – historia rozwoju telefonów komórkowych i systemów mobilnych



Kiedy?

środa, 23 wrzesień 2026 08:30 - 10:00 Polski

Dostępne miejsca: 100/100

Opis projektu

Dziś przyzwyczajeni jesteśmy do używania smartfonów, które najczęściej wykorzystują systemy operacyjne Android lub iOS. Należy jednak pamiętać, że stan ten jest efektem wielu lat prac inżynierów oraz rywalizacji o udział w rynku rozwiązań mobilnych różnych firm. Pomimo, że część z tych firm już nie istnieje lub zmieniła swój profil działalności, w wielu przypadkach wywarły one znaczący wpływ na aktualny stan rynku rozwiązań mobilnych.

Prelekcja poświęcona będzie fascynującej historii rozwoju telefonii komórkowej oraz systemów mobilnych, które na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat całkowicie zmieniły sposób komunikacji, pracy i spędzania wolnego czasu. Uczestnicy poznają najważniejsze etapy ewolucji telefonów komórkowych – od pierwszych dużych i ciężkich urządzeń, przez popularne telefony z klawiaturą, aż po nowoczesne smartfony wyposażone w zaawansowane funkcje multimedialne i sztuczną inteligencję.

Gdzie?

Budynek Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych, Konstatynów 1H, Lublin