Jak zbierać energię elektryczną – Systemy Magazynowania Energii



Kiedy?

czwartek, 24 wrzesień 2026 09:00 - 11:00 Polski i angielski

Dostępne miejsca: 15/15

Opis projektu

Wydarzenie ma formę dwuczęściowego seminarium/prezentacji technicznej.

Pierwsza część wydarzenia poświęcona będzie na omówienie głównych koncepcji systemu magazynowania energii opracowanego w Politechnice Lubelskiej, jego funkcjonalności oraz systemu zarządzania. Uczestnicy będą mieli dostęp do systemu zarządzania magazynem energii opartego o SCADA oraz bezpośrednio do warstwy oprogramowania. Podczas seminarium omówione zostaną:

1. Integracja magazynu z systemem zasilania budynku i źródłami fotowoltaicznymi,

2. Funkcjonalność strażnika mocy – czyli kontrolowanie przepływu energii pomiędzy przedsiębiorstwem a siecią elektroenergetyczną,

3. Kompensacja mocy biernej – czyli poprawa przepływu energii i obniżenie rachunków,

4. Ograniczanie mocy zamówionej i przesuwanie obciążenia w cyklu dobowym,

W ramach drugiej części wydarzenia przeprowadzona zostanie prezentacja techniczna magazynu energii – Uczestnicy przejdą przed budynek CIiZT, gdzie zaprezentowana zostanie struktura wewnętrzna magazynu na poziomie szaf sterowniczych, modułów bateryjnych oraz ogniw, zabezpieczenia przeciwpożarowe, systemy klimatyzacji i ogrzewania, oraz jednostek sterujących i przekształtników mocy. Uczestnicy uzyskają wgląd do wnętrza magazynu, zaprezentowana zostanie procedura rozruchu i przyłączenia magazynu do sieci, oraz zatrzymania jego pracy.

 

 

Gdzie?

Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii, Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii, Lublin