Czynniki determinujące dobre samopoczucie w okresie dojrzewania



Kiedy?

wtorek, 22 wrzesień 2026 08:00 - 09:00 Polski

Dostępne miejsca: 30/30

Opis projektu

Celem projektu jest zwiększenie świadomości młodzieży w okresie dojrzewania na temat czynników wzmacniających zdrowie oraz wpływających na dobre samopoczucie w aspekcie biologicznym, psychicznym i społecznym.

Dojrzewanie to szczególny etap przejściowy między dzieciństwem a dorosłością, regulowany przede wszystkim przez zmiany hormonalne. Okres ten wiąże się z licznymi przemianami zachodzącymi zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej oraz społecznej. Zmieniają się budowa i wygląd ciała, sposób postrzegania siebie i innych, a także rola młodego człowieka w relacjach społecznych.

W tym czasie szczególnego znaczenia nabierają zdrowy styl życia, higiena psychiczna oraz jakość relacji z innymi. To właśnie te czynniki w dużej mierze wpływają na samopoczucie i ogólny dobrostan młodego człowieka.

Aby uświadomić uczniom wagę problemu, na początku zajęć poproszę ich o wypełnienie anonimowej ankiety, w której odpowiedzą na następujące pytania:

  • Ile godzin śpisz dziennie?
  • Jak oceniasz swoje samopoczucie w skali od 1 do 10?
  • Jak często uprawiasz sport?
  • Jak często odczuwasz stres?
  • Ile czasu spędzasz w mediach społecznościowych?
  • Czy spotykasz się z kolegami/przyjaciółmi w realu (poza szkołą)?

Kolejnym etapem zajęć będzie krótki wykład poświęcony czynnikom wpływającym na dobre samopoczucie w okresie dojrzewania. Omówione zostaną następujące obszary:

  • zdrowie fizyczne,
  • relacje z innymi,
  • samoakceptacja,
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem,
  • rozsądne korzystanie z Internetu,
  • pasje i zainteresowania.

Następnie uczniowie zostaną podzieleni na grupy i wezmą udział w pracy zespołowej wokół pytania:
„Jak powinien wyglądać mój dzień, abym czuł/czuła się szczęśliwy/szczęśliwa?”

Na zakończenie zajęć przeanalizuję wraz z uczniami wyniki ankiety, prezentując je w formie wykresów. Analiza pozwoli zobrazować zależności pomiędzy codziennymi nawykami a samopoczuciem, między innymi w następujących obszarach:

  • sen a samopoczucie,
  • aktywność fizyczna a poziom stresu,
  • korzystanie z mediów społecznościowych a nastrój.

Po zakończeniu zajęć uczeń:

  • wymienia czynniki wpływające na dobre samopoczucie,
  • wskazuje sposoby dbania o dobrostan fizyczny i psychiczny,
  • rozumie znaczenie wsparcia społecznego w okresie dojrzewania.

Zajęcia mają skłaniać uczniów do refleksji oraz prowadzić do praktycznych wniosków, które będą mogli odnieść do własnego życia i codziennych wyborów.

Uczniowie proszeni są o przyniesienie długopisu.

 

 

 

 

Gdzie?

Budynek Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych, Konstatynów 1H, Lublin