Czy Bóg jest mężczyzną, a chrześcijaństwo patriarchatem? Kilka słów o teologii feministycznej



Kiedy?

środa, 23 wrzesień 2026 15:00 - 16:00 Polski

Aby dokonać rezerwacji, zaloguj się lub zarejestruj konto.


Dostępne miejsca: 30/30

Opis projektu

Bóg Ojciec, Syn Boży – te określenia nieuchronnie słyszymy w ramach chrześcijańskiej liturgii i katechezy. Teolodzy zarzekają się, że to określenia symboliczne, a Bóg nie ma płci. Jednak czy siłą rzeczy męskie określenia i rodzaj męski, którego używamy, mówiąc o Bogu, nie kształtują naszej mentalności? Czy kojarzenie Boga z męskością nie sprawia, że wiara biblijna staje się fundamentem kulturowo-społecznego systemu zwanego patriarchatem? Tego rodzaju pytania postawiła teologia feministyczna, ważny, choć niewątpliwie kontrowersyjny kierunek teologii XX wieku.

W ramach wykładu przyjrzymy się tezom teologii feministycznej i zastanowimy się, na ile tezy te są słuszne. Uczestnicy będą mogli poznać najważniejsze etapy rozwoju tego nurtu i wziąć udział we wspólnym namyśle nad tym, na ile kwestia płci jest skorelowana z naszym rozumieniem Boga.

Gdzie?

Collegium Joannis Pauli II, Collegium Joannis Pauli II, Lublin

Collegium Joannis Pauli II

Sala/pomieszczenie: C 809

Rezerwacje

Aby dokonać rezerwacji, zaloguj się lub zarejestruj konto.

Zaloguj lub Zarejestruj.